Przedstawiciele Państwowej Straży Pożarnej USAR Poland oraz CSRG S.A. Bytom

Ćwiczenia Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej oraz Zawodowych Zastępów Ratowniczych Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego

Ćwiczenia odbyły się w dniach 6-7.03.2015 r., wzięło w nich udział 20 strażaków wraz z psami – ratownikami z Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr. 5 Państwowej Straży Pożarnej z Gdańska, Jednostki Ratowniczo Gaśniczej nr. 9 Państwowej Straży Pożarnej z Łodzi, Ochotniczej Straży Pożarnej z Gdańska oraz ratowników Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Strażacy ratownicy z wyżej wymienionych jednostek wchodzą w skład międzynarodowej grupy USAR Poland (Urban Search & Rescue), która specjalizuje się w usuwaniu skutków dużych katastrof budowlanych jak np. trzęsienia ziemi i poszukiwaniu poszkodowanych osób z wykorzystaniem psów ratowniczych. Strażacy z USAR Poland brali udział w poszukiwaniu i ratowaniu zaginionych osób po trzęsieniach ziemi między innymi na Haiti w 2010 r. oraz w Nepalu w 2015 r.

Manewry odbyły się na podstawie umowy zawartej w dniu 22 sierpnia 2013 r.
w Warszawie między Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie a Centralną Stacją Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu.
Ćwiczenia podzielono na trzy etapy: ćwiczenia w sztolni Królowa Luiza w Zabrzu, udział w zasymulowanej akcji ratowniczej w komorze ćwiczeń Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu oraz ćwiczenia w podziemnych wyrobiskach Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu.
W dniu 06.03.2015 r. ćwiczenia odbywały się w sztolni Królowa Luiza w Zabrzu. Zadanie skierowane do ratowników Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej z psami – ratownikami polegało na odnalezieniu poszkodowanych ukrytych w podziemnych wyrobiskach. Do tego celu wykorzystano dwie zazbrojone ściany wydobywcze kopalni gdzie w różnych miejscach umieszczono pozorantów. Między innymi sekcje obudowy zmechanizowanej od strony zawału, kombajn ścianowy – pozorant ukryty za kombajnem od czoła ściany, rejony skrzyżowań chodników przyścianowych z rozcinką, rejonon napędów przenośników taśmowych oraz w wozach kopalnianych.
Sztolnia Królowa Luiza – zespoły ratownicze przed rozpoczęciem ćwiczeń.Ukrytych zostało pięciu ratowników, zadaniem przewodnika z psem było odnalezienie wszystkich pozorantów. Podczas poszukiwań pies porusza się przed swoim przewodnikiem dokładnie sprawdzając dany odcinek wyrobiska. W momencie gdy pies odnajdzie człowieka powinien zaszczekać i czekać na dotarcie przewodnika, w ten sposób sygnalizuje odnalezienie pozoranta.Sztolnia Królowa Luiza – penetracja wyrobisk górniczych.Kilkaset metrów wyrobisk sztolni Królowej Luizy zostało spenetrowane przez 17 zespołów ratowniczych (przewodnik + pies), ich wyniki były dodatkowo szczegółowo obserwowane i oceniane przez treserów. Psy ratownicze z tej wysoko specjalistycznej grupy USAR Poland nie miały większych problemów z odnalezieniem ukrytych pozorantów.Sztolnia Królowa Luiza – poszukiwanie ukrytych pozorantów.

W dniu 07.03.2015 r. ratownicy – przewodnicy z psami byli podzieleni na dwie grupy. Pierwsza grupa ćwiczyła w wyrobiskach ćwiczebnych komory ćwiczeń Okręgowej Stacji Ratownictwa Górniczego w Bytomiu natomiast druga grupa ćwiczyła w podziemnych wyrobiskach Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Po wykonaniu ćwiczeń następowała wymiana zespołów ratowniczych i kontynuacja ćwiczeń w wyżej wymienionych miejscach.Komora ćwiczeń OSRG Bytom – sztab akcji ratowniczej.Ćwiczenia w komorze ćwiczeń OSRG Bytom polegały na poszukiwaniu pozorantów znajdujących się w wyrobiskach ćwiczebnych. Do spenetrowania było łącznie ponad
200 m wyrobisk, prace poszukiwawcze prowadzone były warunkach zupełnej ciemności oraz dodatkowo utrudnione były przez zmienne warunki temperatury i wilgotności powietrza.Komora ćwiczeń OSRG Bytom – penetracja niskich wyrobisk.Po ustaleniu zasad poszukiwań ukryto trzech pozorantów i rozpoczęto ćwiczenia. Mimo zupełnie innych warunków do jakich przystosowane są zwierzęta poszukiwania prowadzone były w sposób ciągły a psy zachowały maksymalną koncentrację. Osoby odpowiedzialne za szkolenie ze stanowiska sztabu akcji wydawały polecenia przewodnikom
i nadzorowały przebieg ćwiczeń rejestrowanych na kamerach działających na podczerwień, umożliwiających podgląd ćwiczeń odbywających się w ciemnościach. Po odnalezieniu pozoranta i odpowiednie zasygnalizowanie tego faktu, pies był wynagradzany poprzez zabawę oraz rozmaite smakołyki.
Ćwiczenia w podziemnych wyrobiskach Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu polegały na dotarciu do pozoranta znajdującego się pod zawałem
w specjalnie do tego celu wykonanym chodniku ratowniczym. Pies idąc przed przewodnikiem w absolutnej ciemności miał dotrzeć do wyrobiska a następnie odnaleźć pozoranta, który dodatkowo dla utrudnienia wykonywanego zadania przykryty był płótnem wentylacyjnym oraz plastikowymi pojemnikami.Podziemne wyrobiska CSRG S.A. – chodnik ratowniczy.W kolejnym ćwiczeniu umieszczono pozoranta w zamkniętym przełazie znajdującym się w korku przeciwwybuchowym. Zadaniem psa było dotarcie do właściwego miejsca i zasygnalizowanie przewodnikowi o znalezieniu pozoranta.Podziemne wyrobiska CSRG S.A. – penetracja wyrobisk.Po łącznie kilkunastu godzinach poszukiwań i wzajemnych działań ratowniczych można stwierdzić iż w zdecydowanej większości pozoranci zostali odnalezieni przez psy ratownicze a dodatkowo wprowadzane utrudnienia takie jak hałas, zmiana temperatury, zupełnie nowe warunki pracy nie miały większego znaczenia podczas prowadzenia działań poszukiwawczych.
Dodatkowo po części praktycznej omówione zostały ostatnio prowadzone akcje ratownicze zarówno Grupy Poszukiwawczo Ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej, jak również Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu.
Przewodnicy psów oraz treserzy wchodzący w skład PSP omówili sposoby prowadzenia szkoleń psów ratowników oraz egzaminy jakie muszą przejść psy aby wchodzić w skład zespołów poszukiwawczych.
Goście nasi zostali przeszkoleni na temat zasady działania oraz używania aparatów ucieczkowych w podziemnych wyrobiskach górniczych oraz zaprezentowane zostały aparaty regeneracyjne używane podczas akcji ratowniczych.
Dzięki wspólnym ćwiczeniom zdobyliśmy mnóstwo cennych doświadczeń, które pozwolą nam z pewnością w jeszcze lepszy sposób współdziałać podczas prowadzenia akcji ratowniczych zarówno na powierzchni jak i pod ziemią.

Autorzy:
mgr inż. Damian Stępień OSRG Bytom
mgr inż. Paweł Wachowicz OSRG Bytom
Autor Zdjęć:
Michał Szalc PSP Gdańsk